Programlar:KAlarm

Pardus-Linux.org | Wiki sitesinden

Git ve: kullan, ara

Konu başlıkları

KAlarm

KAlarm KDE için kişisel alarm mesajı, komut ve eposta iş düzenleyicisidir.

Pardusun içinde kurulu olarak gelmektedir.

Yeri: Pardus/Programlar/Yardımcı Programlar/PIM/KAlarm (Kişisel Alarm)

Ekran Görüntüsü

Kalarm2.jpg

KAlarm El Kitabı

David Jarvie <software@astrojar.org.uk> Geliştirici: David Jarvie Düzeltme 1.09.07 (2007-09-10)

Telif Hakkı © 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 David Jarvie

Yasal Uyarı:

Bu belgenin hiç bir kısmı değiştirilmeden, hiç bir ön kaplama metini eklenmeden, veya hiç bir arka kaplama metini eklenmeden kopyalanması, dağıtılması ve/veya düzenlenmesi izini Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Özgür Belgelenme Lisansı, Sürüm 1.1 veya her hangi sonraki bir sürümü ile verilmiştir. Lisansın bir kopyası GNU Özgür Belgelendirme lisansı kısmında verilmiştir.Bölüm 1

Giriş

KAlarm kişisel alarm mesajları, ses dosyası çalınması, komutların çalıştırılması, ve epostaların yollanması için zaman çizergesi(schedule) yapmanızı sağlar.

Ön tanımlı grafik kipindedir, KAlarm askıda olan alarmların zamanlarını ve detaylarının listesini gösterir. Yeni alarmlar oluşturabilirsiniz, veya varolan alarmları düzenleyebilir ve silebilirsiniz. İsterseniz geçmiş alarmları görüntüleyebilirsiniz.

Bir alarm yapılandırırken, bir metin veya gösterilmesi için resim belirleyebilir veya çalıştırılması için komut belirleyebilir, yollanması için bir eposta girebilirsiniz. Ayrıca alarm mesajının rengini seçebilirsiniz, bir ses çalmasını veya konuşma mesajı vermesini sağlayabilirsiniz, tekrar edebilir, belirlenen zamanda tetiklenemezse iptal edilir.

Alarmlar komut satırındanda, ve programdan DCOP çağrıları ile de planlayabilirsiniz .

Alarm mesajı zamanı geldiğinde, her kde masa üstünde gösterilir ve kaçırmamanız böylece garanti edilir. Mesaj penceresi planlanmış zamanı gösterir. Genelde tekrar alarmın gösterilmesi için erteleme seçeneği sorulur. Örnek bir alarm mesajı:


Kalarm.png


Alarmda çalıştırılmasını için komut yada yollanması için eposta belirtilmişse KAlarm hiç bir şey göstermez.

KAlarm iki kipten birinde çalıştırılabilir: “sürekli” (ön tanımlı) sistem tepsisinden(system tray), “ihtiyaca baglı” gerektiğinde çalışması için(bağımsıs sistem tepsisi ikonu olarak).

Bu belge alarm bekleyen programına çeşitli kaynaklar oluşturur. bu arka planda çalışan bir uygulamadır, askıdaki alarmları konrol eder ve zamanı geldiginde KAlarmın gösermesini söyler.

KAlarm'ı kullanmak

Hiç komut satırı parametresi olmadan çalıştırıldığında, KAlarm grafik kipinde açılır, ve bekleyen alarmların listesini gösterir.

KAlarm grafik kipinde başladığında, alarm sunucusu arka planda çalışıyor mu kontrol eder. Zaten çalışmıyorsa, KAlarm başlatılır.

İpucu
Bütün döndürülen kutularda KAlarm'ın hızlandırma özelliği vardır. Değer değişimini daha büyük basamaklarla yapmak için, shift tuşuna basarak döndürme oklarını tıklayın.

Döndürülen kutu(Spin Box): Kalarmspinbox.pngBölüm 2

Alarm listesi

KAlarm penceresi şuan askıdaki alarmların listesini gösterir, onların adlarını, tekrarlanma zamanları, renkler, ve mesaj metinleri gösterilmesi için dosya isimleri, çalıştırılması için komutlar ve ya eposta başlıkları. (Bir tekrarlayan alarm veya hatırlatıcı ile bir alarm, gösterilen zaman ise bir sonraki tekrar tetikleneceği zamandır.) her alarmın solundaki ikon metin/dosya/komut/eposta başlığı alarmın tipini belirler.


Kalarm1.png


Bir tekrarlanmış alarm için, liste tekrar planlanmış tetiklenme zamnını ve temel tekrarlanma zamanını (ör günlük tekrarlanması için "1 gün", pazartesi ve çarşamba her üç haftada bir olması için "3 hafta", "giriş" girişte tekrarlanan alarm için ).

Alarmlar gün/zaman, tekrarlanma zamanı, renk, tip veya uygun sütundaki başlık çubuğuna tıklandığındaki metin'e göre sıralanabilir. Tersine çevirmek için, sütun başlık çubuğuna tekrar tıklayın.

Seçenek olarak her alarmın kalan zamanını, ile beraner, veya yerine gösterebilirsiniz. Alarm zamanı sütununu göstermek veya gizlemek için Görünüm->alarm zamanlarını göster seçin. En azından bu sütunlardan biri görüntülenecektir. Ayarlar diyalogundan gösterilen ön tanımlı sütunları değiştirebilirsiniz.

Geçmiş Uyarılar (alarms)

Ön tanılı olarak, KAlarm süresi geçmiş ve silinmiş alarmları sınırlı bir süre kayıtlarında tutar. (sildiğiniz alarmlar 1 kere tektiklendiyse sadece kayıtlarda tutulur). süresi geçmiş alarmların KAlarm'ın ne kadar kayıtlarının saklaması gerektiğini yapılandırma diyaloğundan ayarlayabilirisiniz.

Süresi geçmiş alarmlarıda Görünüm->Geçmiş Uyarıları göster'i seçerek görüntüleyebilirsiniz. Aynı işlemi tekrarlayarak tekrar gizleyebilirsiniz. Yapılandırma diyaloğu ile ön tanımlı olarak süresi geçmiş alarmları görüntülemeyi ayarlayabilirsiniz.

Alarm listesinde aramak

Alarm listesindeki Metin alarmlarında arama yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, Düzen->Bul'u seçin. Bul diyaloğunda aramak istediğiniz alarm türünü seçiniz. Eşleşen daha fazla alarmı aramak için Düzen->Sonrakini bul Düzen->Öncekini Bul. Arama şöyle uygulanır:

 • Metin Alarmı: mesaj metini aranır.
 • Dosya Alarmı: Dosya yolu/URL'si aranır.
 • Komut Alarmı: Komut satırı veya komut betiği aranır.
 • E-posta Alarmı: epostanın başlığı ve gövdesinde, alıcılar ve eklenti URL'leri aranır.
Not:
Sadece arama için alarm listesindeki alarmlar aranabilir. Eğer süresi geçmiş alarm aramak istiyorsanız, ilk olarak yukarıdaki bölüm gibi göstermelisiniz.

Alarmları oluşturmak ve İdare etmek

Yeni alarm oluşturmak

Yeni bir alarm oluşturmak için aşağıdakileri yapın. Bu alarm düzenleme diyaloğunu açar, bununla alarmı yapılandırabilirsiniz.

 • Eylemler->Yeni 'yi seçin.
 • Sistem tepsisi ikonuna sağ tıklayın içerik menüsünden Yeni Alarmı seçin.
 • Sistem tepsisi ikonunda orta fare tuşuna tıklayın.
 • Alarm listesinde sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeni'yi seçin.
 • Alarm listesinin sonundaki boş alana çift tıklayın.

Alternatif olarak, çeşitli kaynaklardan ön yapılandırması yapılmış yeni alarmlar oluştura bilirsiniz:

 • Alarmınızı bir şablonun üzerine kurmak istiyorsanız, Alarm şablon kısmındaki yönergeleri izleyin.
 • Alarmınızı varolanın üzerine kurun, listedeki alarmınızı aydınlatın ve Eylemler->Kopyalayı seçin. Bu seçtiğiniz alarmın detayları ile dolu alarm düzenleme diyalog kutusunu açacaktır.
 • Varolan bir eposta mesajını gösteren bir alarm oluşturmak için, epostayı KMail'dan KAlarm ana penceresine veya sistem tepsisi ikonuna sürükleyin. Bu alarm düzenleme diyaloğunu tüm eposta mesajını alarm mesajı olarak göstererek açacaktır (yollayan, alıcıyı .vs içerir).
 • Varolan eposta mesajının bir kopyasını yollayacak yeni bir alarm oluşturmak için, KMail'dan epostayı KAlarmın ana penceresine veya sistem tepsisi ikonuna sürükleyin. sonra eposta seçeneğini seçin. Alarm düzenleme diyalog kutusu yollayan dışındaki önceden belirlenmiş girişler ile açılır.
 • KAlarm'In ana penceresine veya sistem tepsisine bir parça metin sürüklemek, alarm düzenleme diyalog kutusunu açar ve alarm metinini ayarlar.
 • Bir dosya gösterme alarmı ayarlamak için, bir dosya URL'sini KAlarmın ana penceresi veya sistem tepsisine sürükleyin. Bu alarm düzenleme penceresini açar ve dosya adını ayarlar.
 • Otomatik olarak KDE adres defterindeki doğum günlerini alarak doğum günü alarmları oluşturabilirsiniz.

Varolan Alarmı Düzenlemek

Askıdaki varolan alarmı düzenlemek için (Süresi geçmiş alarmlar düzenlenemez), şunlardan birni yapın:

 • Alarm listesinden girişinin üzerine tıklayın.
 • Alarm listesindeki girşinin üzerine tıklayarak onu seçin. sonra Eylemler->Değiştir
 • Alarm listesindeki girişine sağ tıklayın ve içerik menüsünden değiştiri seçin .

Bu alarm düzenleme diyalog kutusunu açar.

Alarmı silmek/tekrar aktifleştirmek

Varolan alarmlari silmek için şunlardan birini yapın:

 • Alarm listesindeki girişlerine tıklayarak bir veya daha fazla alarm seçin. Sonra Eylemler->Sil seçin
 • Alarm listesindeki istenilen girişlere tıklayıp, içerik menüsünden Sili seçin

Bir aktif alarmı sildiğinizde, süresi geçimiş alarm olarak kaydedilir, silinmeden önce bir kere aktif edilmesi sağlanır, ve bu bütün süresi geçmiş alarmların depolanmasını sağlar. (Yapılandırma diyalogundan süresi geçmiş alarmların ne kadar süre depolanacağını belirleyebilirsiniz.) Bir süresi geçmiş alarmı veya aktif alarmı sildiğinizde kalıcı olarak silinir.

Süresi geçmiş alarmlar listesinden onu tekrar aktive edebilirsiniz. Bunu yapmak için, Süresi gemiş alarmlar kısmında olduğu gibi ilk olarak süresi geçmiş alarmları gösterin. Sonra:

 • Alarm listesinden uygun olan alarmlardan birni veya daha fazlasının girişini seçin. Sonra Eylemler->Uyarıyı Tekrar etkinleştir ( Actions->Reactivate) seçin .
 • Süresi geçmiş alarm listesinden istediğiniz girişilerde sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeniden etkinleştiri seçin.

Bir Alarmı Etkinleştir/Edilgenleştir(disabling)

Bir alarmın nasıl etkinleştirilmesi ve edilgenleştirilmesi nin yapıldıgını ögrenmek için bakınız.

Bir Alarmı görüntülemek

Varolan alarmı değiştirme yeteneği olmadan görüntülemek için şunu yapın:

 • Alarm listesinde onun girişini tıklayarak onu seçin. Sonra Eylemler->görünüm.
 • Alarm listesindeki bu girişe sağ tıklayın ve içerik menüsünden Görünümü seçin.

Bu alarm düzenleme diyaloğunu salt okunur kipinde gösterir.

Bir alarmı onaylamak

Alarm mesaj penceresinden nasıl alarm onaylayabileceğinize bakınız.

Alarm Şablonları

Eğer sürekli benzer alarmlar ayalamak istiyorsanız her seferinde sürekli aynı detayları girmekten kaçınmak için şablon oluşturabilirsiniz. Bir şablon başlangıç zamanı dışında bir alarmın içerebileceği bütün detayları içerebilir.

Örneğin düzenli olarak haftadan haftaya yayınlanan bir program için hatırlatma alarmı kurmak istiyorsunuz. Şablon bütün alarm detaylarını saat ve gün hariç içerebilirdi (mesaj metini, ses, vs.). şimdi bir alarm oluşturmak için tek yapmanız gereken alarm düzenleme diyaloğunu açın ve saat ve günü girin.

Şablon temelli bir alarm oluşturmak için, daha önceden doldurulmuş şablon detayları ile alarm düzenleme diyaloğunu açın  :

 • Eylemler->Şablondan yeni ve istediğiniz şablonu seçin. (Kişisel not: şablonlar yeniden sonra boş kare çıkıyor nedeni kayıtlı şablon olmaması bir şablon kaydederseniz adı burada çıkıyor şuan kayıtlı şablon olmadığından boş)
 • Sistem tepsisi ikonuna sağ tıklayın ve içerik menüsünden Şablondan yeni'yi seçin. İstenilen şablonu seçin .
 • Alarm düzenleme diyalogunu açın, ve şablon yükleyi seçin boşluları doldurması için bir şablon seçin.

Şablonları yapılandırmak

Alarm şablonları diyaloğunu kullanarak şablon oluşturabilir, silebilir, düzenleyebilirsiniz, veya varolan alarm şablonunun üzerinden yeni alarm şablonu yapabilirsiniz.

Yeni alarm şablonu oluşturmak için, şunlardan birini yapın:

 • Alarm şablonları diyaloğunu Dosya->Şablonlar... menü ögesi ile açın, ve Yeni'yi tıklayın. Bu boş şablon düzenleme diyaloğu açar.
 • Alarm şablonları diyaloğunu Dosya->Şablonlar... menü ögesi ile açabilirsiniz, listeden varolan şablonu seçebilirsiniz ve kopyala'yı tıklayın. var olan şablon detayları ile dolu bir şablon düzenleme diyaloğu açılır.
 • Alarm listesindekilerden birini aydınlatın (Highlight) Eylemler->Şablondan Oluştur'u seçin. Bu şablon düzenleme diyaloğunu seçilen alamın detaylarının bir kopyası ile dolu bir şekilde açar.

Var olan bir şablonu düzenlemek için, Dosya->Şablonlar... 'ı menü ögesini seçerek Alarm şablonları diyaloğunu açın ve değiştire basın. Bu aşağıda anlatılan şablon düzenleme diyaloğunu gösterir.

Varolan şablonları silmek için, Alarm şablonları diyaloğunu Dosya->Şablonlar... menü ögesini seçerek açın, bir veya daha fazla şablon seçin ve Sil'e basın. Yanlışlıkla silinmeleri engellemek için bir onay izni sorulacaktır.

Şablon düzenleme diyaloğu

Yeni alarm şablonu diyaloğu alarm düzenle diyaloğuna benzerdir. şu kontroller farklıdır:

 • Şablon adı kısmına şablon adını girin. Bu şablon seçim listelerinde gösterilen şablonun adıdır, o yüzden işlevini hatırlatan bir isim seçseniz iyi olur. Her şablonun adının eşi olmamalı.
 • Zaman kutusundan birini seçin:
  • Ön tanımlı zaman eğer tetiklenme zamanını belirlemek istemiyorsanız, bunu seçin. Bu şablon temelli alarmlar yeni alarmlar için belirlenmöiş ön tanımlı zamanı kullanacaktır.
  • Zaman alarmın tetikleneceği zamanı girin.
  • Her hangi bir zaman , alarmın sadece günü olmalı, saati olmasına gerek yok.
  • Şuandan itibaren geçecek zaman (saat ve dakika olarak) alarm oluşturulduktan sonra ne kadar süre sonra alarmın tetiklenmesini istediğiniz.
  • Tekrarlama sekmesinde Tekrarlama kuralları gurubunda, sırasıyla haftalık ve yıllık için gün ve ay seçilmesine gerek yok.

Dış takvimlerden alarmları almak

Dosya->Import Alarms....(Tercümesi unutulmuş) diğer takvim dosyalarından KAlarma alarm alabilirsiniz. Al(import) işlevi seçilen takvim dosyasını alarm içeren olaylar için tarar ve yeni eşi olmayan ID numarası ile KAlarm takvimi içine kopyalar. Alarmsız olaylar, ve olaylar dışındaki takvim girişleri reddedilir.

Dikkat
Eğer KAlarm dışındaki uygulamalar arafından oluşturulmuş takvim dosyalarından alarm alırsanız, alma işleminde alarmlar değişebilir hatta alarm zamanları bile değişebilir. Bu diğer uygulamalar tarafından kullanılan depolama kurallarına bağlıdır ve KAlarmın beklediğinden farklı olduğu için bunlar kaçınılmaz olabilir. Alınan alarmın beklenmedik değişiklikler için mutlaka her zaman kontrol edin.

KAddressBook'dan doğum günlerini almak

KAddressBook'da depolanan doğum günleri alarmlarının gösterilmesini ayarlayabilirsiniz, Dosya->Doğum Günlerini Al... bunu seçmek size alarm oluşturmak için doğum günlerini seçmenize olanak tanıyor bir diyalog gösterir.

 • Alarm Metin gurup kutusundan, doğum günleri için gösterilecek alarm mesajını ayarlayabilirsiniz. mesaj metini Ön ekl sonra takip eden kişinin ismini ve onu takip eden son ekden oluşur. Hiç boşluk eklenmez,ön eki takip eden gerekli boşlukları bırakmak için son ekden önce hatırlayın.
Not:
Eğere alarm metininin değiştirirseniz, doğum günü seçim listesi tekrar değerlendirilir.
 • Doğum günü seçim listesinde, alarm oluşturmak istediğiniz doğum günlerini seçin. şunu unutmayınki liste sadece, KDE adres defterindeki, Alarm metin gurubu kutusu içinde, şuan belirtilmiş biçimde doğum günü alarmı içermeyen doğum günü içeren alarmlardan oluşur.
 • Kalan kontroller Metin alarmlar için olanlarla aynıdır Alarm Düzenleme Diyaloğu.

Geri Al / Yinele

KAlarm oturumundaki son değişiklikleri geri alabilir veya yineleyebilirsiniz. Çoğu işlem geri alınabilir, alarm oluşturma, düzenleme ve silme ve alarm şablonu ve alarmı tekrar aktif etmek dahil. Geri al geçmişinin aşırı kaynak tüketmesini engellemek için, son değişiklikler son 12 ile sınırlandırılmıştır.

Son değişikliği geri almak için, Düzen->Geri Al. Yenile ise geri alınanı tekrar geri yapar, Düzen->Yenile.

Son değişiklik dışında bir değişikliği geri almak için, araç çubuğundaki geri al düğmesine basın ve fare tuşuna basın. geri almak için birsini seçebileceğiniz işlemlerin sitesi çıkacaktır. Aradığınız işlemi bulamıyorsanız, daha yeni değişikleri ilk önce geri almalısınız, istediğnize bağlıdır. Örneğin, bir alarm düzenlediniz ve sildiniz, ilk önce silme işlemini geri almadan, değişikliği geri alamazsınız.

Araç çubuğundan yinele sonuncu dışındaki bir değişikliği yenilemek, benzer bir durumdur.

Alarm düzenleme diyaloğu

Alarm düzenleme diyaloğu bir alarmı görüntülemenize ve düzenlemenize olanak tanır.

KAlarmyeni.png


Alarm eylemi

Eylem gurup kutusunda, alarm tipini seçin:

 • Düzenleme kutusundaki Metin içinde alarm mesajı metini görebilirsiniz ( yeni satırlar içerebilir). Şu seçenekleri ayarlayın:
  • Sound(Tercümesi unutulmuş)(ses) seçeneği alarm mesajı gösterildiğinde sesli alarm sesinin seçilmesini sağlar.Şunu seçin:
   • Hiçbiri alarmı sessiz yapmak için.
   • Zil biip sesi için.
   • Konuş gösterildiği gibi alarm mesajının söylenmesi için. Bu seçenek eğer KTTSD (kdeaccessibility paketi) kurulu ve yapılandırılmışsa kullanabilirsiniz, konuşma sentezcisi ile uyumludur, e.g. Festival. (Pardusta Bu seçenek çıkmıyor)
   • Sound file'(Tercümesi unutulmuş)(ses dosyası)i seçerek bir ses dosyası çalabilirsiniz. Ses dosyasının yanındaki sağdaki düğmeyi kullanarak ses dosyası diyaloğunu açabilirsiniz, bir dosya seçmeniz sağlar ve, sesini ve tekrar edilmesini ayarlayabilirsiniz. Eğer seçicinin üzerine fareyi getirirseniz, bir ipucu şuan ses dosyasının seçili olduğunu gösterecektir.
Not:
KAlarm aRts ses sunucusu kullanarak tekrarlama ve ses kontrolü yapar. Eğer KAlarm aRts olmadan yapılandırıldı ise, basit ses dosyası seçicisinde ses kontrolü ve tekrar seçenekleri bulunmayacaktır

Ses Dosyası diyaloğunda:

KAlarmses.png
 • Bir ses dosyası adresi girin veya düzenle kutusunun yanındaki düğmeyi kullanarak bir dosya seçimi diyaloğu görüntülüye bilirsiniz. Seçilmiş dosyayı düzenleme alanın solunda yer alan çalma düğmesine basarak dinleyebilirsiniz.
 • Tekrarlayı tıklayarak ses dosyasını sürekli tekrarlayabilirsiniz. (Alam mesajı penceresi sesi çalmayı bırak düğmesi taşır, bununla alarmın gösterilmesine sessiz olarak devam ettirebilirsiniz.)
 • Çalan dosyanın ses miktarını ayarlamak istiyorsanız Ses miktarını Kontrol edin ve kaydırarak ayarlayın.
 • Eğer isterseniz sesi fade(azalta bilirsiniz) yapabilirsiniz. Fade'in anlamı ses dosyasnı bir ses miktarında çalmak ve belirlenen zaman değişkeninde son miktara düşürmektir. Sonuç kısmındaki ses yukarıda ayarlanandır. Fade(ses azaltmayı) etkin kılmak için ve saniye olarak Fade time(azaltma zamanı) alanına fade süresini girmek için Başlangıç Ses Düzeyini ayarlayın.
Not:
Mümkün olduğunda, ses miktarını ayarlamak için KMix kullanılır. Bu KAlarmın çalındığı ses miktarının bilgisayarın ses seviyesinin değişmesinden etkilenmemesini garanti eder. Eğer KMix kurulu değil ise (yada KDE 3.1'den daha eski ise), ses ses seviyesi alarmın tetiklendiği seviyesine göre görecelidir, alarmın çalındığı ses seviyesi bilgisayarın ses seviyesindeki değişikliklerden etkilenecektir.
İpucu
Dene düğmesi ile seçilmiş ses seviyesini kontrol edebilirsiniz.


 • Alam mesajı penceresi için arka plan rengini seçin. (renk seçimi listesiTercihler diyaloğunda bulunmaktadır.)
Kalarmtercihler.png
 • Yazıtipi & Renk... düğmesini kullanarak ön planın ve arka planın, mesajın rengini ayarlayabilirsiniz. KAlarm yazı tipi& Renk diyaloğunda, mesajların gösterileceği ön tanımlı harf tipini seçin. (Ön tanımlı harf tipi Tercihler diyaloğundanda ayarşanabilir.) mesaj için özel bir harf tipi seçmek için, ön tanımlı yazı tipini kullanın tikini kaldırın.
Kalarmyazitipirenk.png
 • Özel Eylemler... düğmesini kullananarak alarmın gösterilmesinden önce veya sonra çalıştırılacak kabuk komutları belirleye bilirsiniz. Özel Alarm Eylemleri diyaloğunda:
  Kalarmkabukkomutu.png

  • Alarm öncesi eylem alanına, alarm gösterilmeden çalıştırılacak bir kabuk komutu girin. KAlarmın komutun bitirilmesini bekledikten sonra alarmı göstereceğini unutmayın.

   Bir alam öncesi eylemi sadece ilk seferinde bir kere çalıştırılır. Şu durumlarda komut çalıştırılmayacaktır:
   • Hatırlatıcı mesaj gösterildiği zaman.
   • alarm ertelendikten sonra, tekrar gösterilirken.
   • Siz oturumu kapatırken alarm gösteriliyorsa, tekrar girdiğinizde tekrar gösterilir.
   • Tekrarlanma tetiklendiği zaman, daha önceki alarmın mesajı hala görünüyorsa; diğer bir değişle önceki alarm onaylanmadı ise.
  • Alarm sonrası eylem alana girdiğiniz kabuk komutu alarm bittikten sonra çalıştırılır (Kapat düğmesine veya pencerenin köşesine basılarak kapatıldığında). Şu durumlarda bu kabuk komutları çalıştırılmaz:
   • Hatırlatıcı mesaj kapatıldığında.
   • Alarm tekrar edildiğinde, ama tekrar eden alarmı onaylamanız ise hariç.
   • Oturumu kapatmaya bağlı alarm mesajının kapatılması.

Aşağıdaki komut alarmların tanımına ve kabuk komutlarının nasıl çalıştırılacağının detaylarına bakınız.

 • metin yada resim gibi içeriği gösterilecek dosya adresi girilmeli. Düzenle kutusunun yanındaki düğme ile dosya seçimi diyaloğunu açabilirsiniz. yukarıdaki metin alarmların seçeneklerini ayarlayın, ama Konuş seçenekleri mümkün değil.
 • Komut çalıştırılacak komut girilmesi içindir.

Kalarmkomut.png

Not:

Bu seçenek kiosk kipinde çalışan KDE'de mümkün değildir.

 • Bir komut girin onay kutucuğu bir kabuk komutu veya bir betik girmenize olanak tanır.

  Eğer bu seçenek seçilmiş değilse, çalıştırmak için bir kabuk komut satırı girebilirsiniz. KOmut doğrudan ön tanımlı kabuğa gelir (SHELL çehre deeğişkeni tarafından tanımlanır) gerekli seçenekleri, parametreleri, bağlı komutları vs. kabuk tarafından tek bir komut satırında verilmesine izin verir.

  Eğer bu seçilmiş ise çalıştırmak için bir betik girebilirsiniz. ilk satırda #!/bin/bash gibi bir satır girdiğinizden emin olun böylece doğru komut yorumlayıcı çalıştırır.
 • Komut Çıktısı gurup kutusu ile komut çalıştırıldığında terminal çıktısı ile ne yapmak istiyorsanız belirleyin .
  • Execute in terminal window(Tercümesi unutulmuş)(Terminal penceresinde çalıştır)'ı seçerek komutu terminal penceresinde çalıştırır. Tercihler daiyaloğundan nasıl bir terminal pencere kullanılacağını seçebilirsiniz.
  • Günlük Dosyasına Kaydet'i seçerek komutun çıktısının günlüğünü bir dosyada tutar. Çıktı, başlığının önüne gelen ekle hangi komutun çalışmasının planlandığını açıklar, ve dosyada bulunanlara eklenir. Düzenle kutusundan dosya adı girebilirsiniz veya düzenle kutusunun yanındaki düğmeden dosya seçimi diyaloğunu açabilirsiniz.
  • Sili seçerek komutun çıktısını boşerebilirsiniz.
Kalarmeposta.png
 • E-posta ile yollamak için bir eposta girebilirsiniz. Alıcı adreslerini girin, eposta balığı satırını ve mesaj gövdesini 3 alanda düzenleyin. adres düzenleme kutusunun yanındaki düğme ile KDE adres defterini görüntüleyerek alıcı seçebilirsiniz. Ekler.. düğmesi ile ek ekleyebilirsiniz. unutmayınki alarm tetiklendiğinde ek dosyası hala var olmalı; alarmın yapılandıldığı anda kopyası alınmamaktadır. eklentiyi kaldırmak için, ağaı açılır menüde aydınlatın ve sil düğmesine basın.

Şu seçenekleri ayarlayın:

 • Gönderen alanı hangi KMail kimliği ile posta yollamak istediğiniz seçmenizi sağlar. Bu seçenek sadece tercihler diyaloğunda KMail kimliklerini kullan seçeneği işaretli ise mümkündür. Aksi taktirde eposta adresiniz tercihler diyaloğunda e-posta adresiniz görünecektir.
 • E-postayı kendine kopyala seçeneği işaretli ise alarm tetiklendiğinde, kör bir e-posta kopyasını kendisine yollar. KDE kontrol merkezinde ön tanımlı eposta adresi olarak seçilen adres, tercihler diyaloğundada aynı olacaktır ve kopya o adrese yollanacaktır.

Erteleme

Alarm eğer tekrar oluşan bir alarm ise ve son gösteriminden sonra tekrar edildiyse, Alarm Ertele gurubu kutusu alarmın ertelendiği zamanı gösterir. Değiştir... ertelenecek zamanı ve ertelemeden vazgeçmeyi değiştirebileceğiniz bir diyalog gösterir.

Zaman

Zaman gurubu kutusundan, şunları seçebilirsiniz

 • Bu tarihte/saatte alarmın tetikleneceği gün ve saati girmenizi sağlar. Her hangi bir zamanı seçerek alarm için sadece bir gün seçebilirsiniz: belirlenen günde açtığınız ilk fırsatta veya günün başlangıç saatinde alarm gösterilecektir. (KAlarm'ı yapılandırmak günün başlangıç saatinin nasıl ayarlanabileceğini anlatmaktadır.)

  Tekrar oluşmayan bir alarm için tarihte/saatte kısmı gelecek olarak girişlmeli, eğer gün gireceksiniz bugün veya sonrası olmalı. tekrarlayan bir alarm için, başlangıç saati/tarihi için bir kısıtlama yoktur ilk tekrarlamasına göre tekrar ayarlama yapılacaktır.
 • Şuandan itibaren geçecek zaman (saat ve dakika olarak) girilerek tetikleneceği zaman ayarlanır.

Hatırlatıcı

Eğer ana alarmdan daha gelişmiş bir hatırlatıcı göstermek için, hatırlatıcıyı işaretleyin ve her tekrarında(eğer olursa). onay kutucu yanından daha gelişmiş şekilde süresini ayarlayabilirsiniz.

Not
Bir alarmın tekrarları tekrar sekmesinden yapılıyorsa her tekrarından önce sadece bir hatırlatıcı gösterebilirsiniz. Eğer yerine Tekrar düğmesi kullanılmışsa, sadece ilk oluşumunda bir hatırlatıcı gösterilecektir.

Eğer alarm tekrar olursa, Eğer alarmın tekrarından önce hatırlatıcı gösterilmesini istyiyorsanız, hatırlatıcıyı sadece ilk tekrarı için seçin. Eğer bu seçili değil ise, hatırlatıcı süresi tekrarlanma süresinden daha kısa olacaktır.

İptal Etme

Geç kalmış ise iptal et seçeneği alarmın planlanan zamanından sonra nasıl hareket edeceğini belirler:

 • Geç kalmış ise iptal et seçeneği alarmın planlanan zamanında tetiklenememesi durumundan sonra, nasıl hareket edeceğini belirler.
belirlenen zaman döneminde tetiklenememişse, o zamandan sonra alarmın iptal edilmesi için bu kutucuğu işaretleyin. Zaman dönemi ayarları, kutucuğa onay işareti koyduğunuzda belirecektir. Örneğin, eğer 1 saatlik zaman dönemi girerseniz, 1 saate kadar ilk fırsatta alarm tetiklenecektir, ama eğer bir saat içinde tetiklenmezse, alarmın etkinliğinden vazgeçilecektir.
Not:
sadece gün olarak alarm gecikmesinde, ör. her hangi bir zaman seçililerde, alarmın planlandığı günün başlangıç saatinden hesaplanır.
Kutucuğu işaretlemeden bırakırsanız, planlanan zamanın başlangcından başlağıcından itibaren ilk fırsatta ne kadar geç olursa olsun alarm tetiklenir.
Not:
Bir alarm sadece oturum açtığınızda ve X ile alarm programı çalışırken tetiklenebilir.
 • Bu seferden sonra Pencereyi otomatik kapat seçeneğini işaretlerseniz, eğer hala gecikme vazgeçişi süresini gösteriyorsa, otomatik olarak alarm penceresi kapatılacaktır.

Tekrarlama

Alarmın nasıl tekrarlanması gerektiğini belirlemelsiniz, tekrar düğmesi ile mi(Simple Repetition button) yada tekrar sekmesi ile mi(Recurrence tab). Tekrar sekmesi en esnek tekrar ayarlamalarını yapmanıza izin verir, ancak basit tekrarlamalar için, sabit aralıklı tekrar sayısı ile tanımlanan, tekrar düğmesi basit bir diyalog sağlar.

Not
Hatırlatıcılar alarm tekrarının yöntemine göre farklı ele alınır. Eğer tekrar düğmesini kullanırsanız hatırlatıcı sadece alarmın ilk gösteriminden önce gösterilecektir, tekrar sekmesini kullandığınız yerlerde hatırlatıcı her tekrardan önce gösterilir.

Tekrar düğmesini kullanarak, tekrar sekmesinin birleşimi ile bir tekrarın içinde tekrar ayarlayabilirsiniz. Bu durumda, tekrar düğmesinde belirtildiği gibi alarm bir kere tetiklendiğinde tekrar tekrarlanması yerine, tekrar sekmesindeki gibi ele alınır. Örneğin, öğleden akşam 6 ya kadar her Perşembe günü tekrarlayan bir alarm ayarlamak için, tekrar sekmesini kullanarak haftalık perşambe 12:00, ve tekrar düğmesi ile 1 saatlik bir aralık belirleyip 7ye kadar sayma veya 6 saat süresince tekrar ayarlayabilirsiniz.

Alarmın temel tekrar özellikleri kullanılabilmesi için tekrar düğmesi yerine alarm sekmesinde gösterilmektedir. tekrar aralığı tekrar sekmesinde gösterildiği gibi ayarlanır, tekrar aralığı ise tekrar düğmesi ile ayarlanır.

Tekrar düğmesi diyaloğu (Simple Repetition dialog)

Tekrardugmesidiya.png

Tekrar aralığının yanındaki kutucuğu işaretleyerek bir tekrar ayarlayabilirsiniz, veya kutucuktaki işareti kaldırarak tekrarı kaldırabilirsiniz. Eğer Tekrarlama sayısı işaretli ise, tekrar ayarlanması şöyledir:

 • Tekrarlama aralığı girin. İstediğiniz aman birimini(ör. gün) seçin ve sayı girin.
 • Tekrarlama sayısını veya süresini belirleyin:
  • Tekrarlama sayısını girerek, kaç defa alarmın tekrarlanması gerektiğini girin, ilk sefeki meydana gelişte dahil. Öyleyse örneğin, alarm tetiklendikten sonra 3 kere tekrar edilecekse, oraya 4 girmelisiniz.
  • Süreyi seçerek alarmın tekrar edileceği toplam sireyi girin. bunun tekrar aralığının katı olması geremez; tamama bastığınızda otomatikman aşağı yuvarlanacaktır.
Not
Bir basit tekrarın aralığı tekrar sekmesinden ayarlanarak kısıtlanabilir. Bu durumda, tekrar sekmesinde belirtildiği gibi her alarm meydana geldiğinde, bir önceki seferde başlamış, hala aktif olan basit tekrardan otomatikman vazgeçilir. Bu basit tekrarların aynı anda tur bindirerek oluşmasını önler. basit tekrarın aralığı, tekrarlar arası en uzun aralıktan daha kısa olması için kısıtlanır.

Tekrar Sekmesi

Tekrarlama kuralı gurup kutusu ile tekrar tipini veya zaman aralığını şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

Kalarmtekrarsekmesi.png

 • Alarmı sadece bir kere tetiklemek için, Tekrar yok'u seçin.
 • Girişte otomatik olarak başlayı seçerek giriş yaptığınızda planlanan zaman bitene kadar alarm tetiklenecektir. Sonra, planlanan bitiş zamanında, o son bir kere daha tetiklenecektir. (Şunu unutmayınki girişte tekrarlanan alarm, alarmları etkin kıldığınız herhangi bir zamanda ayrıca tetiklenecektir, veya yeniden başlatın yada alarm arka programını resetleyin.)
 • Alarmın düzenli aralıklar ile tekrarlanması için, zaman aralığı tiplerinden birisini seçin, ve tekrarlama süresi kutusundan tekrarlamalar arasında ne kadar zaman aralığı geçmesi gerektiğini girin. Örneğin, iki haftada bir tekrarlaması için Günlük'ü seçin ve 14 değerini girin, veya Haftalığı seçin ve 2 değerini girin. Seçtiğiniz zaman aralığına göre, ileri seçenekleriniz olabilir:
  • Bir haftalık tekrar için, haftanın alarmı tetiklemek istediğiniz her bir günü işaretleyin. F
  • Aylık tekrar içim, sabit bir gün, veya konum seçebilirsiniz (ör. ikinci perşembe).
  • Yıllık tekrar için, ayda sabit bir günü, veya bir konumu seçebilirsiniz (ör. sayısın son salısı). alarmı tetiklemek istedğiniz yılın herbir ayını seçin.
İpucu:
Sadece haftanın günlerde çalan alarm ayarlamak için, haftalık tekrarı seçin ve alarmın çalacağı haftanın günlerini seçin.

Tekrarlama sonu gurup kutusunda, tüm tekrarlama zaman aralığını ayarlamak şöyle yapılır:

 • Son yoku seçerek tekrarların sonsuzadek devam et.
 • Sonra bitiri seçtikten sonra alarmın kaç defa görüneceğini seçin.
 • Zamanda bitiri seçerek alarmın hangi zamanadek devam edeceğini belirleyebilirsiniz.

If you wish to exclude certain date/times from the recurrence which you have set up, specify them in the Exceptions group box. The list of exceptions (i.e. excluded date/times) is shown on the left. To add a new exception, enter a date on the right and press Add. To change an exception, highlight it in the list, enter the new date on the right and press Change. To delete an exception, highlight it in the list and press Delete.

Diğer Kontroller Other controls

For display alarms, the Confirm acknowledgment checkbox lets you specify whether you will be prompted for confirmation when you close the alarm message window. This may be used as a safeguard against accidental acknowledgment of alarms.

Select Show in KOrganizer to add the alarm to KOrganizer's active calendar, where it will appear as an event without an alarm. This option allows you to track alarms in KOrganizer while still making use of KAlarm's functions.

Note
If you later modify or delete the alarm in KAlarm, the KOrganizer event will be modified or deleted correspondingly. But if you change the event in KOrganizer, the alarm in KAlarm will not be affected.

Press the Load Template button to select a template to preset the dialog with, as described in Creating and manipulating alarms.

Press the Try button to test the alarm and check whether it works correctly. The alarm is executed just as if it had been scheduled in the normal way.

Press the OK button when all details are correct, to add the alarm to the scheduled list.

Not

 • simple repetition button yani basit tekrar düğmesi sadece tekrar düğmesi olarak programda tercüme edilmiş bende aynene almış karışıklık olmasın tekrar sekmeside bulunuyor metinde.

Tercüme Eden

Çağatay Oltulu

İlgili Bağlantılar